Seltskond, eine ja muru
Eine murul ei vaja ju tegelikult muud kui seltskonda, einet ja rohelust, olgu selleks kasvõi Kalamaja kastaniküünaldega ehitud tagahoov, kuhu mind hiljuti külla kutsuti. Perenaiseks teiste hulgas filmilavastaja Anu Aun, kes parasjagu teeb dokfilmi „Vetelkõndija” poetess Kristiina Ehinist ning kiidab Eesti looduse ilu, kus praegu domineerib rohelise kõrval valge toon, mis filmikaadreid võrratu poeesiaga täidab. (Tema vihikust on pärit ka siin avaldatud retseptid.) Samal ajal valmistab Anu ette oma esimest täispikka filmi ning muretseb ka pisut, kas tema suvekodu aias kasvavad noored aprikoosi- ja virsikupuud ning viinamarjaistikud on ikka talve kenasti üle elanud. Anu on suur gurmaan ja kunagi oli just tema see, kes mind tudengipõlves õpetas sööma kuumi kitsejuustusaiu magusa moosiga, sest ta oli siis parasjagu Imre Kose kokasaate režissöör ja tuli iga kord pärast võttepäeva koju suure hulga vaimustavate ideedega ning asus meisterkoka nõuandeid päriselus järele proovima.

Kes tuleb? Mis kell?
Aiapeo korraldaja peamine mure on külaliste arvu väljaselgitamine – õnneks on terve rida arvutiprogramme, mis siinkohal aitavad – näiteks doodle.com, eventbrite.com, amiando.com jpt. Igati tarvilikud abimehed, sest ütleb Anugi, et eestlane ikka ei kipu eriti teada andma, kas ta tuleb ja millal ta tuleb. Hea mõte on paluda suvistele aiapidudele külalistel endil ka mõni küpsetis või salat kaasa tuua – nii on korraldajatel vähem vaaritamist. Kena, kui koogid-küpsetised on kõvema põhjaga ja lubavad ennast kohe näpu vahelt süüa – siis jääb igasugune kahvlite-nugadega jahmerdamine ära.
Ka valguse peale võiks mõelda ja fantaasia tööle panna – kindla peale minek on küünlad, tõrvikud, laternad. Varuma peaks piisavalt ka istumiskohti ja muid alternatiivseid tagumikualuseid, igale maitsele sääsetõrjevahendeid (ökoinimestele sidrunheinaga õli ja mitte-nii-ökodele jahimeeste lemmik Ben’s 100, mille töökindlus on rabav ja mis söövitab sünteetilist kangast ja plastmassi). Päikese-kreemi ja päikesepõletust leevendavat kreemi võiks samuti olla ning mõned soojad kampsunid ja pleedid pealevõtmiseks, kui päike juba looja läinud. Lauakaunistamisega saab iga perenaine oma loomingulisust üles näidata ning pikalevenivate filosoofiliste vestluste pidajaid saab erksana hoida külmade alkoholivabade kohvikokteilidega, mille retsepte leiab kohvitootja
Pauligi kodulehelt.

Arbuusi-kurgi-koriandri salat
2 pikka kurki (lõika umbes
3 cm pikkusteks
sektoriteks)
Pool suurt arbuusi
(seemnetest puhastatud ja
kuubikuteks lõigatud)
peotäis hakitud värsket
koriandrit
meresoola
oliiviõli
vahtrasiirupit
ühe laimi mahl

Sega kokku ja serveeri kohe!

Tikrikook hapukoore ja mandlilaastudega
Põhi
200 g võid
5 dl jahu
1 muna
1dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut

Kate
200g hapukoort
3 muna
1,5 dl suhkrut
1 dl tikreid
50 g mandlilaaste
1 tl vanillsuhkrut
Vajuta taigen vormi põhja ja servadesse. Laota peale tikreid. (Võid proovida ka rabarberi või maguskirssidega). Sega kokku muna, hapukoor, suhkur ja vanilli-
suhkur. Vala tikritele. Raputa üle mandlilaastudega. Küpseta 200 kraadi juures umbes 30 minutit.

Pirnipirukas sinihallitusjuustu ja Kreeka pähklitega
Põhi
420 g jahu
210 g külma võid
12 spl külma vett

Kate
9 mahlast küpset pirni
(kooritud ja sektoriteks
lõigatud)
300 g sinihallitusjuustu
(väikesteks tükkideks
pudistatud)
2 peotäit Kreeka pähkleid
Kaunistuseks
basiilikulehti
Kuumuta ahi 200 kraadini. Näpi või jahuga segamini ja lisa vesi. Jahuta 15 min külmikus. Suru taigen küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Torgi kahvliga taignasse augud. Tõsta herned fooliumi peale taignale raskuseks ja küpseta 10 min. Seejärel eemalda raskus ja küpseta veel 5–10 min. Laota peale pirniviilud. Raputa peale riivitud sinihallitusjuust ja hakitud Kreeka pähklid. Küpseta kuni tainas on kuldpruun ja juust sulanud.