Sõjakangelaste nimed Toris mälestustahvlile
Tori kiriku taastajate ühenduse ja Tori Püha Jüri koguduse esimehe Jüri Kase sõnul seisab homme kell 11 Tori kiriku seinal avatavatel mälestusplaatidel 112 nime. “Ühel plaadil on 28 nime ja plaate on kokku neli,” ütles Kask. “Tõsi, esimene plaat avati selle aasta 24. veebruaril, 22. juunil avatakse järgmised kolm.”
Kase sõnul maeti Siberisse kokku 450 Vabadusristi kavaleri ja aja jooksul on kavas nende kõigi nimed plaatidesse raiuda ja kiriku seinale paigutada.
“Kokku tuleb 16 plaati. Andmed on meil kogutud, kuid mõni nimi võib veel välja tulla ja seepärast oleme arvestanud, et viimasele plaadile saaks kõik panna täpsustatud andmetega,” lausus Kask. “Seepärast ootame ka sugulaste teateid kavaleride kohta, kes Siberisse igikeltsa jäid.”
Siberisse jäänud Eesti kangelaste säilmed ei jõua Kase sõnul aga kahjuks kunagi Eestisse kodumulda. “Nad on igikeltsas, seal pole hauakohtagi,” lisas ta. “Seepärast paigutamegi nende nimed pühakoja seinale, sest oma kangelasi ei tohi unustada.”
Pärast tahvlite paigutamist süüdatakse kiriku juures traditsiooniline võidutuli, mis viiakse Jõhvi, tänavuse paraadi toimumispaika. “Kell 12 paneme paika aga Eesti esimese, Vabadussõja võidu ja taasiseseisvumise auks pühendatud ratsamonumendi nurgakivi,” ütles Kask.
Tori sõjameeste mälestuskiriku taastamiseks on riik andnud vaid 1,5 miljonit krooni, ülejäänu on tehtud Kase sõnul rahva omaalgatuse korras. “Nüüd oleks vaja valitsuse ja riigikogu head tahet selle töö väärikaks lõpuleviimiseks,” märkis ta. “Tuleb austada neid, kes selle riigi tegelikult välja võitlesid. Meie ülesanne on riiklust hoida.”
Riikluse hoidmise nimel tuleb Kase sõnul tööd teha iga päev.
Nimed mälestustahvlil
VOLDEMAR-OTTO AAVISTE
3.I 1893 - 14.XII 1941 Kirov
BERNHARD-JOHANNES ABRAMS
22.III 1891 - 15.II 1945 Komi
VILLEM ADISSOO
2.III 1889 - 20.VIII 1942 JuzLag
ALVIN-AMANDUS ADLER
29.XII1888 – 18.VI 1942 Tšebarkul
EDUARD AHMAN
8.IV 1889 – 20.VII 1942 Norilsk
RUDOLF AIMLA
18.X 1901 – 26.VIII 1942 Kirov
EDUARD-VOLDEMAR AINDT
11.VII 1883 – 7.XII 1941 SevUralLag
RICHARD-JOHANNES AKS
20.XI 1894 – 18.IV 1942 Kirov
KARL ALAMÄE
24.III 1888 – 21.IV 1942 Sverdlovsk
EDUARD ALBOK
21.I 1896 – 13.VIII 1941 Paunküla
JAAN ALLIK
8.X 1892 – 15.I 1942 SevUralLag
OTTO ANNUK
3.VI 1895 – 9.II 1957 DubrovLag
PEETER ASMUS
26.V 1893 – 25.II 1942 UnLag
EDUARD-JOHANNES AVIK
19.IX 1891 – 10.IV 1942 SevUralLag
GEORG BAUM
2.IX 1898 – 12.VII 1947 Sverdlovsk
ARTHUR-JOHAN BRAKEL
26.VIII 1898 – 25.I 1943 Sverdlovsk
HERBERT-LORENZ-GEORG BREDE
25.IV 1888 – 6.X 1942 Norilsk
ANATOLI DERJUGIN
1.IV 1881 – 20.VI 1943 Karaganda
ERICH-JOHANNES EIMRE
3.X 1899 – 9.V 1942 Irkutsk
ALEKSANDER EINPAUL
2.I 1896 – 14.VIII 1943 TaišetLag
JUHAN ESTAM
14.VIII 1889 – 14.X 1941 Sverdlovsk
ARNOLD-ROBERT EVERTSON
15.VII 1893 – 19.X 1944 Sverdlovsk
VALENTIN-MARTIN GRENTZ
22.XI 1888 – 22.II 1944 Halturin
FRIEDRICH-BRUNO GROSS
27.VII 1890 – 7.XII1948 Krasnojarsk
AUGUST GUSTAVSON
19.XII 1894 – 26.XII 1941 Solikamsk
KARL-FRIEDRICH HAAS
1.XII 1891 – 29.IX 1942 Sverdlovsk
OSVALD HANSEN
7.VI 1896 – 5.XI 1945 NorilLag
PAUL HANSON
30.VIII 1893 – 17.VII 1942 Stupino
JAAN HANSSOO
7.VI 1883 – 4.IV 1945 Nordhausen
JUHAN HEINMAA
6.VII 1899 – 30.I 1954 Norilsk
JAAK HEINSALU
10.V 1892 – 12.II 1952 Kemerovo
JÜRI HELLAT
7.V 1892 – 20.VII 1942 Norilsk
HENDRIK-ANDREI HIIELAID
6.VII 1896 – 15.I 1942 Norilsk
HANS HIRVELAAN
2.VII 1898 – 20.VIII 1941 Rapla
JOHANNES-VOLDEMAR HOLLAND
27.IV 1899 – 9.V 1942 Solikamsk
HEINRICH HOLM
23.VIII 1898 – 22.X 1943 Karamõševo
EDGAR-JOHANNES HÕBEMÄGI
31.XII 1901 – 13.IV 1942 SevUralLag
ALEKSANDER HÄELME
30.III 1891 – 20.VII 1942 Norilsk
VALDUR HÜVATO
28.IX 1900 – 21.IV 1942 SevUralLag
MÄRT IIR
12.IV 1894 – 26.I 1946 Leningrad
ALEKSANDER ILVES
26.I 1898 – 28.I 1949 BogoslovLag
ARNOLD JAAGO
7.IV 1896 - 7.IX 1947 SevVostLag
ALEKSANDER JAAKSON
29.I 1892 - 2.X 1942 VjatLag
JÜRI JAAKSON
16.I 1870 – 20.IV 1942 SevUralLag
KARL-ARNOLD JALAKAS
10.II 1901 – 3.VIII 1942 Sverdlovsk
MARTIN-VOLMER JERVAN
13.V 1891 – 15.IX 1942 Tšeljabinsk
ADOLF-MIHKEL JOHANNES
11.X 1892 – 25.IX 1942 Aleksandrovsk
EDUARD JOHANSON
15.V 1892 – 21.VII 1941 Kodesmaa
GUSTAV JONSON
7.I 1880 – 15.XI 1942 Tšeljabinsk
ALFRED-EVALD JOONET
22.VI 1897 – 26.IX 1943 SevUralLag
JAAN JUNKUR
24.II 1887 – 27.I 1942 SevUralLag
JUHAN JÕGEVEST
11.III 1893 – 4.X 1945 SibLag
EDUARD JÕGI
26.V 1895 – 7.VII 1941 Alatskivi
FELIKS JÄNES
3.III 1898 – 20.VII 1942 Norilsk
GEORG-BERNHARD JÄRVEKÜLG
2.IX 1901 – 10.VIII 1953 Narva
JUHAN JÄRVER
19.V 1886 – 28.VII 1941 Staraja-Russa
ALEKSANDER JÜRIMÄE
29.X 1883 – 21.X 1941 SevUralLag
EGBERT-MICHAEL JÜRIMA
18.VII 1893 – 9.III 1944 Tallinn
MART JÜRINE
6.X 1892 – 17.XI 1941 Kirov
JUHAN JÜRISTE
28.II 1897 – 16.III 1962 Tallinn
VOLDEMAR JÜRVETSON
4.VIII 1890 – 23.V 1948 SibLag
JAAN KADAK
29.IV 1895 – 28.XII 1942 UnLag
KARL KALDA
14.IX 1897 – 5.III 1942 SevUralLag
EDUARD KALJUVER
23.III 1894 – 30.IV 1942 Kirov
GEORG KALLASTE
28.XII 1894 – 31.I 1942 UnLag
HANS KALLO
11.II 1890 – 1.IX 1949 Krasnojarsk
PEETER KANN
9.I 1883 – 18.I 1943 UssolLag
FRIEDRICH-JOHANN KAPSI
10.VI 1892 – 5.IX 1942 Irkutsk
VOLDEMAR-NIKOLAI KARING
4.VII 1895 – 20.VII 1942 Norilsk
JUKO KARJEL
16.X 1895 – 11.VIII 1944 Permisküla
EDUARD KARU
16.I 1889 – 21.I 1942 Gorki
HANS KARU
28.V 1894 – 15.IX 1946 Kemerovo
AUGUST KASEKAMP
21.I 1889 – 5.X 1942 Saraatov
HEINRICH KASK
24.IX 1899 – 17.XI 1941 Kirov
PEETER KASK
4.V 1892 – 23.VI 1941 SevUralLag
VASSILI KASK
31.XII 1896 – 7.V 1942 UssolLag
VOLDEMAR KASK
26.IX 1894 – 19.XII 1941 UssolLag
OSVALD KASTEMA
19.III 1896 – 31.I 1946 Tallinn
JULIUS KASPER
21.VI 1897 – 6.II 1946 Kiidjärve
HUGO-EDUARD KAULER
2.X 1893 – 22.IX 1942 Norilsk
JULIUS KEERPÄRG
17.II 1899 – 17.XII 1941 UssolLag
AUGUST KIRS
16.VI 1899 – 24.VIII 1944 Thüringen
ARTUR KIUDORV
23.V 1886 – 15.II 1942 Kirov
MARTIN-JOHANNES KIVILO
18.I 1897 – 2.V 1947 UhtiemLag
ALFRED KIVINURM
7.XII 1905 – 29.VI 1941 Tallinn
JAEN KLAAR
27.I 1889 – 2.IV 1943 Voael
JAAN KLIMBEK
23.X 1891 – 1.XI 1941 Andian
VIKTOR KOERN
23.V 1892 – 19.VII 1941 Audru
ELMAR KOGER
18.I 1896 – 29.I 1942 Gorki
VOLDEMAR-KARL KOHT
21.II 1893 – 2.IX 1942 Norilsk
NIKOLAI KOIK
28.VII 1891 – 28.X 1941 SevUralLag
EDUARD KOLK
17.XII 1894 – 19.III 1948 Karabaš
ANDRES KOLLE
9.VIII 1900 – 7.VI 1946 BogoslovLag
PEETER KOLTS
26.III 1886 – 20.IV 1942 SevUralLag
ALFRED-LEOPOLD KOLVIKO
15.VI 1901 – 8.VII 1941 Kõidama
VOLDEMAR KONGA
21.IX 1893 – 23.VI 1941 Tallinn
AUGUST KOOK
10.X 1890 – 23.VI 1941 Tallinn
AUGUST KOORITS
7.VI 1897 – 30.IX 1947 Saraatov
TIIDO KORE
26.XI 1887 – 10.V 1945 Tallinn
KARL-FERDINAND KORNEL
25.VIII 1882 – 19.IX 1953 Irkutsk
AUGUST KORTS
9.X 1894 – 8.III 1948 VorkutLag
MIHKEL KOSK
2.II 1897 – 14.V 1945 Tallinn
ARTUR KRIMMING
3.XII 1896 – 3.XII 1941 Molotov
LEONHARD-JOHANN KRULL
20.VI 1890 – 13.IV 1942 SevUralLag
JAAN KRUUS
26.II 1884 – 15.V 1942 Moskva
KARL-VOLDEMAR KRUUSE
26.X 1891 – 12.III 1942 UnLag
PEETER KRUUSEMENT
26.VI 1891 – 2.XII 1942 SevUralLag
EDUARD-ALFRED KUBBO
28.XII 1887 – 10.VI 1941 Tallinn
ARNE KUKK
24.IV 1895 – 24.IV 1942 SevUralLag
JOHANNES KUKK
9.V 1884 – 20.VIII 1951 SibLag
JUHAN KUKK
13.IV 1885 – 4.XII 1942 KargopolLag
AUGUST KULASALU
2.I 1893 – 24.IV 1942 SevUralLag
Koostajad: Mati Strauss, Jaak Pihlak